Тема: Тварини та їх одяг.
Мета:
корекційна: корегувати зорові та слухові функції; зороокову
координацію; фіксацію погляду; залишковий зір;
розвивальна: розвивати правильний темп мовлення і увагу; мовне
дихання; зв’язне мовлення; мислення
дітей, пам’ять; дрібну моторику кисті руки;
навчальна: ознайомити дітей зі змінами, що відбуваються в житті
тварин взимку, формувати в дітей уявлення про різноманітну роль «одягу» тварин
(пір’я, хутро), її відповідність до умов проживання і поведінки тварин; навчати
аналізувати, порівнювати та спостерігати;
виховна: виховувати любов до природи в різних її проявах.
Обладнання: пір’я різних птахів,
клаптики штучного хутра, картинки із зображенням білого ведмедя, лисиці, бурого
ведмедя, їжака, записи звуків природи (спів птахів).
Хід заняття:
І. Вступна частина.
1. Організаційний момент.
2. Нервово-психологічна підготовка до заняття.
а) вправи з метою корекції зору.
ІІ. Основна частина.
(Вихователь пропонує дітям подивитися один на
одного).
- Який у вас сьогодні одяг?
- У який одяг ви були одягнені, коли йшли вранці до
дитячого садка?
- Для чого людям потрібен одяг?
- Чи однаковий одяг у дітей?
- Який одяг мають тварини у казках?
- А чи мають вони одяг у житті?
- Чи у всіх тварин однаковий одяг?
2. Відгадування загадок, пояснення вихователя.
Мають всі сіреньке пір’я, завжди скачуть на
подвір’ї.
Галаслива їхня зграя. Діти, хто пташок цих знає? (Горобці).
В ластах по сніжку тупцює, ходить він, немов
танцює.
Не літав ніколи він, називається … (пінгвін).
- Діти, а який одяг мають птахи?. Так, пір’я. Таке
вбрання є тільки у цих тварин. Для чого їм потрібне пір’я?
(Вихователь звертає увагу дітей на те, що пір’я у
різних птахів різне (є довге для польоту, є коротке – пухове, для збереження
тепла).
3. Дослідницько-експериментальна діяльність.
Дослід 1. (Вихователь роздає дітям різне пір’я –
папуги, горобця, голуба. Пропонує дітям розглянути пір’я крізь лупу,
торкнутися, порівняти, яке воно – легке чи важке. Пропонує підкинути пір’ячко
догори).
- Чи можна сказати, що воно легке, як повітря?
- Що було б, якщо пір’я було дуже важким?
Дослід 2. (Вихователь роздає дітям пух. Пропонує
подмухати на нього, підкинути вгору – пух дуже легкий, майже немає ваги).
Висновок: пір’я та пух дуже м’які, тому людина
робить з них подушки і ковдри. (Вихователь пропонує дітям торкнутися такої
подушки, порівняти із синтепоновою).
- А ще пух може зігрівати. Деякі тварини навіть
зігрівають своїм пухом нори, гнізда, дупла.
- А як людина використовує пух птахів?
Дослід 3. (Пір’я водоплавних птахів треба занурити
у воду, потім його витягнути та дати воді стекти. Пір’я не намокло, тому що
перо водоплавних птахів зверху змащене спеціальним жиром. Тому птахам не
холодно у воді, як людям).
4. Бесіда.
- Які домашні тварини живуть у вас, у ваших
знайомих, у бабусі та дідуся?
- У кожної тварини (хом’яка, кішки, собаки,
морської свинки є хутрові шубки.
- А в кого з
лісових тварин є шуба? Для чого вона їм?
- Так, шубки тварин зігрівають їх у холод, а за
спекотної погоди рятують, не дають тілу перегріватися.
5. Розглядання ілюстрації «Білі ведмеді». ІКТ.
- Де живе білий ведмідь?
- Чому там холодно? Чому там так багато снігу?
- Для чого йому потрібно пірнати у воді?
- Як ви вважаєте, холодно йому чи ні? Чому?
- Якого кольору хутряна шубка у ведмедя? Для чого
так зробила природа?
- А ще ведмідь має під шкірою товстий шар жиру,
який не дає йому змерзнути у воді.
6. Ознайомлення з поняттям «Захисні якості тварин».
(Вихователь показує картинку із зображенням їжака).
- Чим особливий «одяг» їжака?
- Для чого йому потрібні колючки? Так, це захисний
одяг їжака.
7. Дидактична гра «Хто який одяг має?»
(Вихователь описує «одяг» тварини, діти повинні
відгадати, про кого йдеться):
·
У цієї великої лісової тварини
дуже тепла хутряна коричнева шуба, у якій не холодно спати й узимку в барлогу).
(Ведмідь)
·
Одяг захищає цього звіра від
ворогів, він дуже колючий. (Їжак).
ІІІ. Заключна частина.
1. Підведення підсумків заняття.
2. Прибирання робочого місця.
Тема: Роль снігу та льоду в житті рослин та тварин.
Мета:
корекційна: корегувати зорові та слухові функції; зороокову
координацію; фіксацію погляду; залишковий зір;
розвивальна: розвивати правильний темп мовлення і увагу; мовне
дихання; зв’язне мовлення; мислення
дітей, пам’ять; дрібну моторику кисті руки; емоційно-комунікативну сферу;
навчальна: продовжувати знайомити дітей зі змінами, що відбуваються
в природі з настанням зими, закріплювати уявлення про характерні ознаки зими в
живій та неживій природі; формувати уявлення про роль снігу та льоду (криги) в
житті рослин, тварин; розширювати уявлення про пристосування деяких тварин до
життя в умовах вічного снігу та льоду (в Арктиці);
виховна: виховувати пізнавальний інтерес до явищ природи.
Обладнання: ілюстрації із
зображенням зимуючих під снігом тварин, зимового водоймища, ілюстрації Арктики
та її мешканців.
Хід заняття:
І. Вступна частина.
1. Організаційний момент.
2. Нервово-психологічна підготовка до заняття.
а) вправи з метою корекції зору.
ІІ. Основна частина.
Зимою грію, весною тлію,
Літом вмираю, восени оживаю. (Сніг).
Біле покривало весь світ обійняло. (Сніг).
2. Розповідь
вихователя про сніг.
(Вихователь
розповідає дітям,що сніг дуже часто порівнюють з ковдрою, яка вкриває землю).
- Чому
так говорять?
- Для
чого ми вкриваємося ковдрою?
- Ми
вкриваємося, щоб нам було тепліше. Але сніг холодний, а сніжна ковдра – тепла.
-
Згадайте, коли ми з вами на прогулянці спостерігали за рослинами, ми бачили, що
трава під снігом не замерзла. Чому? Так, це свідчить, що під снігом тепліше,
ніж на поверхні.
-
Зробимо висновок:корінню рослин, траві, насінню під товстим покровом снігу
тепло, їм не страшний сильний мороз. На полях люди спеціально затримують сніг,
щоб отримати кращий врожай хлібу.
- А чи
потрібен сніг тваринам? Можливо, він тваринам тільки заважає?
3. Розглядання
слайд-презентації «Тварини зимують під снігом»
(Вихователь
коментує як польові миші будують
лабіринти з норами та бігають по них. Сніг вкриває та утеплює барліг ведмедеві.
Під сніговою ковдрою також зимують кроти, земляні черв’яки, личинки комах,
мурахи. Їжак зимує під сухим листям, яке теж вкриває сніг).
4. Розглядання
картини «Зима на річці»
(Діти
розглядають картину із зображенням замерзлого водоймища, на якому катаються на
ковзанах діти).
- А чи
можна ходити по озеру влітку?
- Чому
по зимовому озеру можна ходити? Так, узимку річки та озера вкриваються льодом.
5.
Фізкультхвилинка.
6. Дослідницька
лабораторія.
(Вихователь
роздає дітям шматочки льоду).
- Що
трапилося з водою у формочках?
- Внизу
вода теж замерзає? Знизу вода тепліє, тому вона не замерзає.
Рибам взимку в річці тепло –
Дах, мов дуже товсте скло. (Лід).
- Лід
стає прозорим дахом для тих, хто зимує під водою: риб, водяних комах, равликів,
рослин. Багато хто з них зимує на самому дні водоймища. Коли лід дуже товстий,
у водоймищі може залишитися дуже мало повітря.
- Що
тоді станеться з мешканцями водоймища?
- Як
можуть допомогти люди? Люди роблять спеціальні дірки - лунки.
7.
Дидактична гра «Добре - погано»
- Сніг для тварини –
це добре, тому що …
- Сніг для тварини –
це погано, тому що …
(Те саме про лід).
8. Перегляд
слайд-презентації «Арктика та її
мешканці»
(Вихователь
показує дітям карту світу та разом з ними знаходить білі плями – Арктику на
Півночі. Пояснює, що білий колір – це колір снігу та льоду. В Арктиці він
ніколи не тане, тому що температура повітря там завжди низька.
Діти
розглядають ландшафт Арктики, айсберги, які становлять небезпеку для кораблів)
-
Яких тварин Півночі ви знаєте? Це білі ведмеді, моржі. Вони не бояться холоду,
тому що вони мають під шкірою товстий шар жиру, який гріє їх. Білі ведмеді
мають хутро, що не пропускає вологу.
овочі,
пересаджують із клумб осінні квіти, підбілюють дерева тощо).
ІІІ. Заключна частина.
1. Підведення підсумків заняття.
2. Прибирання робочого місця.
Немає коментарів:
Дописати коментар