Логіко-математичний розвиток.
Тема: Цей цікавий сніг.
Мета:
корекційна: корегувати зорові та слухові функції, зороокову та
окорухову координацію, простежуючу функцію ока, співдружність рухів очей та
рук; дрібну моторику; орієнтування в просторі;
розвивальна: розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, сприймання
дітей; тактильне відчуття;
навчальна: формувати уявлення дітей про віднімання (видалення з
групи предметів її частини); ознайомити зі знаком «-»; вчити читати запис
прикладів із цифр; закріплювати вміння використовувати знак «-»; уміння
складати ціле з частин, порівнювати предмети за висотою;
виховна: виховувати організованість, ініціативність.
Демонстраційний матеріал: магнітна дошка, сніжинка,
математичні набори, фетрові ялинки високого, середнього і низького розміру;
площинні трикутники.
Хід заняття:
І. Вступна частина.
1. Організаційний момент.
2. Нервово-психологічна підготовка до заняття.
а) вправи з метою корекції зору: «Офтальмотренажер».
ІІ. Основна частина.
1. Дидактична гра «Якої цифри не стало?»
2. Дидактична гра «Порівняй сніжинки»
- Викладіть на верхню смужку 6 сніжинок, а нижню – 5
сніжинок.
- На якій смужці сніжинок більше? Менше?
- Що потрібно зробити, щоб сніжинок стало порівну?
3. Ознайомлення зі
знаком «-».
(Вихователь пропонує дітям викласти картки із цифрами 5 і
1).
- Чи можна між ними покласти знак «+»? Чому?
- Яку дію означає знак «+»?
- Сьогодні ми познайомимося зі знаком «-». Цей знак
означає, що кількість предметів забирають, зменшують.
4. Фізкультхвилинка.
5. Дидактична гра «Високий, низький»
- Діти, вам подобаються зимові розваги:катання на санях,
лижах, ковзанах, ліплення сніговика?
- Зі снігу можна зліпити багато чого цікавого. Подивіться
на ялинки.
- Чи однакові вони за висотою?
- Яка за висотою перша ялинка?
- Яка третя ялинка?
- А яка за висотою друга ялинка?
- Ми можемо сказати, що вона нижча за першу та вища за
третю ялинку?
- Давайте скажемо разом: висока, нижча, низька, вища,
висока.
6. Дидактична гра «Я вищий за – я нижчий від»
(Діти по троє виходять на килим, вихователь пропонує
кожному з трійки порівняти себе за зростом з іншими та зробити висновок,
оперуючи поняттями «вищий-нижчий».
7. Дидактична гра «Додавання, віднімання»
- Малята, я знаю, що ви полюбляєте грати в сніжки.
(Вихователь викладає на стіл по черзі сніжинки: три,
потім одну.
- Скільки сніжинок було?
- Скільки я додаю?
- Скільки всього стало сніжинок?
- Яку дію ми виконували?
- Чому ви так вирішили?
- Отже ми можемо скористатися знаком «+».
- Викладіть запис цього прикладу за допомогою чисел і
знаків: 3+1=4
- Прочитайте запис цього прикладу.
- А тепер я заберу дві сніжинки.
- Скільки сніжинок було?
- Скільки я забрала?
- Скільки залишилося?
- Яку дію ми виконували?
- Отже, скористаємося знаком «-».
- Викладіть цей приклад за допомогою чисел і знаків:
4-2=2
- Прочитайте запис цього прикладу.
8. Дидактична гра «Склади ялинку з трикутників»
ІІІ. Заключна частина.
1. Підведення підсумків заняття.
2. Організаційне завершення заняття. Прибирання робочого
місця.
Логіко-математичний розвиток.
Тема: Подорож до лісу.
Мета:
корекційна: корегувати зорові та слухові функції, зороокову та
окорухову координацію, простежуючу функцію ока, співдружність рухів очей та
рук; дрібну моторику; орієнтування в просторі;
розвивальна: розвивати логічне мислення, пам’ять, увагу, сприймання
дітей; тактильне відчуття;
навчальна: ознайомити дітей з цифрою, числом 7 та складом числа 7;
вчити рахувати й порівнювати в межах 7; вчити дітей порівнювати предмети за
допомогою шляхом їх складання навпіл та за допомогою умовної мірки, вживати в
мовленні слова «довгий», «короткий», «однаковий за довжиною»; навчати називати
множину одним числом; удосконалювати навички орієнтування на площині;
закріплювати вміння визначати положення предметів по відношенню одне до одного;
закріпити знання дітей про суміжні числа;
виховна: виховувати організованість; інтерес до вправ
математичного характеру.
Демонстраційний матеріал: квадрат розміром
8*8; смужка – мірка; кошик, грибочки, горішки, іграшки: сорока, білка, заєць,
лисиця, ведмідь, їжак, вовк, математичні набори,
Хід заняття:
І. Вступна частина.
1. Організаційний момент.
2. Нервово-психологічна підготовка до заняття.
а) вправи з метою корекції зору: «Офтальмотренажер».
ІІ. Основна частина.
1. Ігрова мотивація навчальної та пізнавальної
діяльності.
- До нас прийшла Сорока-білобока з осіннього лісу та
привела із собою друзів– зайця, білку, їжака, ведмедя, лисичку, вовка.
- Порахуймо, скільки прийшло звірят.
- Хто стоїть першим? Другим? тощо.
- Хто стоїть перед білочкою? А після вовка?
2. Логічна гра «Порядкова лічба»
3. Ознайомлення з числом і цифрою 7, склад числа 7.
Вихователь: До наших звіряток приєднався ще один зайчик.
Скільки стало звіряток? Число 7 позначаємо цифрою 7.
(Вихователь демонструє картку із зображенням цифри 7. На
столах у дітей лежать індивідуальні картки із цифрою 7).
- А тепер складемо сім з лічильних паличок.
- Наша білочка принесла нам горішки. Нам потрібно скласти
їх у дві тарілочки.
(Діти розглядають всі випадки складу числа 7: 1 та
6, 2 та 5, 3 та 4).
4. Дидактична гра «Порівняй предмети»
- А наша білочка має для на ще одне цікаве завдання. Вона
не може з’ясувати, чого в її кошику більше: горішків чи грибочків. Білочка
викладатиме свої запаси на полички, а ви – на смужки. На верхню смужку –
горішки, на нижню – грибочки.
(Діти виконують завдання)
- Порахуємо. Скільки горішків? (Сім)
- А грибочків? (Шість)
- Чого більше? Чого менше?
- Як зробити, щоб їх було порівну?
5. Фізкультхвилинка.
6. Дидактична гра «Килимок»
Гляньте,
їжачок сидить,
Щось
насупився, пихтить.
Килимок
собі прибав,
Хоча
розміру не знав.
- Якої форми килимок? (Квадратної)
- Які сторони має квадрат? Як дізнатися, якої вони
довжини? Що для цього треба зробити?
- Ми сьогодні будемо вимірювати довжину килимка,
використовуючи кілька способів. Спочатку використаємо умовну мірку.
- А зараз порівняємо сторони шляхом складання навпіл
верхньої та нижньої сторін або лівої та правої, а також по діагоналі (куточок
до куточка)
- Який висновок можна зробити? Які сторони в килимка?
7. Дидактична гра «Близько-далеко»
- Діти, погляньте нас чекає вовченя. Воно ще маленьке і
не може зрозуміти, які предмети знаходяться далеко, а які близько. Пограймо і
його навчимо.
- Усе, що знаходиться в групі – це близько від нас, а те,
що у вас вдома або на вулиці – це зараз
далеко від нас.
(Вихователь називає об’єкти, а діти визначають їх
розташування: дерево, годинник, вихователь, матуся і т.д.)
8. Орієнтування на площині.
- Ведмедик волохатий приніс для нас цікаве завдання. Нам
потрібно розмістити предмети у клітинках.
- Ведмедик – посередині, поїзд - у
верхньому лівому куточку, квіточка – над ведмедиком, листочок –
ліворуч від ведмедика, кружечок – у нижньому правому куточку, дівчинка
– під ведмедиком, дерево – над кружечком, кінь – у нижньому
лівому куточку, будиночок – над деревом.
9. Дидактична гра «Суміжні числа»
- Лисичка пропонує вам пограти в гру «Сусіди чисел».
ІІІ. Заключна частина.
1. Підведення підсумків заняття.
- Малята, чи весело ви сьогодні гралися з лісовими
друзями?
- Чого ви навчилися під час ігор?
- З якою цифрою познайомилися?
2. Організаційне завершення заняття.
Прибирання робочого місця.
Немає коментарів:
Дописати коментар