Шановні відвідувачі! Вітаю Вас на сторінках мого блогу! Бажаю приємного перегляду. Сподіваюсь, що блог буде цікавий усім відвідувачам!

ДОСВІД РОБОТИ


Інтегроване тематичне заняття до свята Стрітення.
Тема: Гончарна майстерня.
Мета:
корекційна: корегувати зорові та слухові функції; зороокову координацію; фіксацію погляду; залишковий зір;
розвивальна: розвивати дистанційне та глибинне сприймання, цілісне сприймання, перцептивну активність збережених аналізаторів, співдружність в роботі руки та ока, дрібну моторику кисті руки; зв’язне мовлення;
навчальна: продовжувати ознайомлювати  із яскравими зразками національного народно-прикладного мистецтва; вчити розповідати про вироби  народно-прикладного мистецтва: їх форму, розмір, матеріал, спосіб виготовлення, добираючи точні слова для опису (гончарні вироби); закріпити з дітьми прислів’я, приказки,  про працю;
виховна: виховувати почуття любові й поваги до людей творчої праці, до своєї Батьківщини, відчуття гордості за приналежність до українського народу.
Обладнання та матеріал: декорації (піч, ярмарок, човен, весло); скрині, керамічні вироби,  клубок, макітра; дидактичні ігри: «Назви одним словом»
Хід заняття
(Діти заходять до кімнати, перед ними декорація української хати)
Вихователь:       Подивіться, малята,
Перед нами стоїть хата,
Хто живе в хатинці цій,
Сумно й тихо чомусь в ній.
(Вихователь звертає увагу дітей на човен і весло, що  перевернуті біля хати)
Вихователь: Про що нагадують  вам ці речі?
Дидактична вправа на асоціацію.
(Якщо діти не називають назву казки «Івасик-Телесик», це робить вихователь).
Вихователь: Так, діти, ми потрапили до казки.
(Виходить сумна мама Івасика-Телесика).
Мама: Добрий день, діти!
(Діти вітаються)
Вихователь: Чому ви такі сумні? Що трапилося?
Мама (розповідає):
Я сумую за своїм синочком Івасиком-Телесиком. Він вирушив до Країни Майстрів навчатися ремеслу і досі не повернувся.
Вихователь: Чим ми можемо вам  допомогти?
Мама: Знайдіть мого синочка.
Вихователь: Діти, допоможемо?
Діти: Так!
Мама: Але на вас чекають труднощі, випробування, ви не боїтеся?
Діти: Ні!
Мама: Потрапити до Країни Майстрів вам допоможе чарівний клубочок.
(Дає дітям клубок).
Вихователь:       Клубочок в мандрівку нас закликає,
І про дорогу сповіщає,
Ідемо, мої любі, під ноги дивіться
Кого зустрінете - низько вклоніться.
 (Зупиняються біля пічки)
Діти:          Пічко, пічко, поможи!
Де знайти Івасика-Телесика – розкажи.
Пічка: (аудиозапис)
Поможу і дорогу покажу, але спочатку виконайте моє завдання. Відгадайте загадку:
«Глина в кого оживає?
Творить з нею хто дива?
В нього посуд ніби жар,
Ну звичайно, це … ( гончар)».
Пічка запитує дітей:
·                     Ви знаєте хто такий гончар? (Це людина, яка виготовляє з глини різні вироби).
(На галявині стоять різні вироби є глини).
·                     Які вироби з глини ви знаєте?(вази, свічники, іграшки, посуд: глечики, макітри, горнята-двійнята, тикви, ринки, миски, полумиски, горщики-куманці).
·                     Молодці, діти! Ви можете рухатися далі. Скажіть клубочку чарівні слова:               Ти, клубочку, покотись.
У Країні  Майстрів опинись.
Де Івасика шукати?
І куди нам прямувати?
(Діти дякують, і вирушають далі. Клубочок приводить їх до скринь).
Дидактична гра «Чарівні скрині»
Визначити майстер якого ремесла залишив у скриньці свої матеріали?
І підгрупа - (кольорові нитки, тканина) – (Діти: майстер вишивки);
ІІ підгрупа - ( папір, ножиці) - майстер  (Діти: - витинанки)
ІІІ підгрупа - ( порожня)
Вихователь: - Ця скринька пуста не випадково, бо матеріал, що в ній лежить я розклала вам на столики.  Погляньте, що там є? (Глина, стеки, підкладні дощечки)
Вихователь: Отже, ви здогадались ким ви будете на занятті? (Гончарями)
Казка про глину
— Я розповім вам казку про мудрих і добрих людей, про їх золоті серця та роботящі руки.
Серед синіх Карпатських гір у злагоді й мирі жили добрі, працьовиті люди. Але тяжким було їх життя, бо були вони бідними. Навіть малі діти працювали від зорі й до зорі. Вони пасли на квітучих полонинах овець. Одного разу пастушки побачили глину, взяли її в руки й відчули, яка вона м'яка та слухняна, бо підкоряється їх маленьким пальчикам. Один із хлопчиків запропонував: «Нехай кожен, хто на що подивиться або згадає про щось, те й виліпить». Взялися діти до роботи. Старались, а тому чудові речі вийшли у пастушків. Та найкращими виявились свищики-жайворонки. Вони були наче живі та ще й голос подавали. (Вихователь показує свищики.) 
   Повернулись усі до села з чудовими подарунками. До душі припали всім глиняні вироби. І, мабуть, з тих часів почали виробляти люди із глини дивовижні речі, які пізніше навчилися розмальовувати спеціальними фарбами та прикрашати візерунками.
Ось і ми з вами розглянемо вироби з глини, які є на наших столиках.
(Діти розглядають і описують керамічні вироби).
Слайд-презентація «Чарівний світ гончарства»
(Вихователь розповідає про кераміку, гончарство, про кращих майстрів, які володіють цим мистецтвом).
Дидактична гра «Знайди предмет, який я назву» (куманець, глечик, баранець, горнята-двійнята тощо).
Розповідь вихователя про глину.
Вихователь: Щоб з-під рук майстра вийшов справжній витвір, глина повинна пройти довгий шлях. Спочатку глину просіювали, намочували, ліпили виріб, поливали, потім обпалювали в печі.
На базарі потрібно вміти обирати посуд. Гарним вважався той посуд, який під час постукування по ньому лунко віддзвонював. Я хочу вас ознайомити ще з деякими виробами. Та щоб придбати якусь річ, потрібно запам’ятати її назву. А зараз ми перевіримо, як ви запам’ятали назви виробів.
Дидактична гра «Знайди предмет»
1. У відро завжди пірнаю,
Коли воду набираю,
З мене радісно всі п’ють,
Ніжно… (кухликом) зовуть.

2. Майстер в руки мене взяв
й на мені намалював
Листок, квітку, перепілку,
Бо розписав… (тарілку).

3. Біля тіла — вухо,
Голови не маю.
Молоко, сметану, квас
Добре зберігаю. (Глечик.)

4. В мені мак розтирають,
Галушки в мене складають,
Річ потрібна і не хитра
Називають всі… (макітра).

5. А я чудо із чудес:
Мене знає рід увесь,
Бо я хлопець-молодець —
Опішнянський… (куманець).

6. Як у піч мене несуть.
В мене овочі кладуть.
Ще й водичку наливають
У вогонь — і борщик мають. (Горщик.)
(Діти відгадують загадки і знаходять відповідний предмет)
Вихователь: У давні часи гончарі, які виготовляли для господарства посуд, почали робити іграшки. Вони були з глини і призначались власним дітям для забави. У більшості це були іграшки-свищики. Інших іграшок не було, і діти дуже раділи забавкам. Діти розважалися козликами, кониками, баранцями, свинками, півниками. Майстри розфарбовували їх, малювали на них візерунки, а також робили так, щоб вони видавали звуки, свистіли, гуділи. Традиція збереглась і до цього часу. Такі іграшки люблять і сучасні діти. І ось сьогодні ми з вами спробуємо зліпити іграшку-свищик із глини.
Вихователь: Але ж ми не знайшли нашого Івсика-Телесика. Давайте промовимо чарівні слова:
                   Ти клубочку покотись.
Біля гончарної лавки зупинись.
(За чарівним клубочком приходять до лавки ,і знаходять Івасика-Телесика).
Вихователь:  Івасику- Телесику! Чому ти не повертаєшся додому? Твоя  мама турбується, і попросила нас тебе знайти.
Івасик-Телесик: Не проста це справа – навчатися ремеслу. Багато чого  треба дізнатися і навчитися. Тому і не помітив я як час сплинув. А  ви знаєте, що таке гончарне ремесло?
Діти:  Так, доки тебе шукали, багато про що дізналися.
Послідовність ліплення «Пташки-свищика»
1. Візьмемо шматок глини.
2. Коловими рухами рук ліпимо чотири кульки: одну велику, дві середнього розміру та одну маленьку. З кульки великого розміру прямими рухами рук утворимо яйцеподібну форму – це тулуб.
3. Середня кулька – це голова. Прикріпимо її до тулуба, витягнемо дзьобик.
4. З кульки такого ж розміру зробимо стовпчик, приплюснемо його й утворимо хвостик. Прикріпимо його до тулуба.
5. маленька кулька – це підставка.
6. Стекою можемо прикрасити пташку на свій смак.
Вихователь: Івасику-Телесику, все це добре, але час і до матусі повертатися. Ти готовий?
Івасик-Телесик: Так! Я матусі подарую цього чудового свищика.
Вихователь: Тож мерщій  стаємо в коло і промовляємо чарівні слова:
«Із клубочком покрутися і до мами повернися».
(До дітей виходить мама Івасика-Телесика  обіймає і цілує сина. Дякує мандрівникам. Син дарує мамі свищика).
Мама: Свищик виготовлений в Країні Майстрів має бути не простим, а чарівним. Давайте перевіримо (роздивляється свищика з усіх сторін).
Мама: Діти! А свищик дуже хитрий.
Ви свищика потріть, та прислів’я назвіть:
«Гончара глина годує»
«Горщики не святі ліплять»
 «Без діла слабіє сила»
«Без труда нема плода»
«Терпіння і труд все перетруть»
«Коли працюєш – час біжить, коли чекаєш –  не спішить»
«Людська праця – не дурниця, розкидати не годиться»
Вихователь: А й справді, Івасику, твій свищик чарівний. Ми раді, що зустрілися з тобою і здійснили подорож до Країни  Майстрів.
Діти, вам сподобалася подорож?
Що цікавого дізналися?
Що найбільше запам’ятали?
Що викликало у вас труднощі?
Чи з’явилися у вас нові друзі?
А чи можна назвати нашу рідну Україну Країною Майстрів?

Тренінгове заняття з батьками
«Щаслива дитина – благополучна родина»

 Мета: ознайомити батьків з особливостями впливу стилю спілкування в сім’ї на емоційне благополуччя дітей; формувати вміння аналізувати свої виховні впливи на дитину та їх наслідки, сприяти конструктивному спілкуванню дорослого з дитиною; розвивати уміння членів сім’ї взаємодіяти у спілкуванні та поведінці; зміцнювати та зберігати родинні відносини.
Обладнання: свічка, листочки, дерево з листочками, ручки, кольорові олівці, фломастери, маркери, ватман, кольоровий папір, склянка з водою, сіль, перець, грудка землі, смужки-побажання, скринька.
Хід заняття
Привітання учасників
Вправа «Привітання»
Добрий вечір, рідний наш дім!
Добрий вечір батькам усім!
Доброго вечора садочку прекрасному!
Станемо разом ми у коло –
Скільки друзів – глянь навколо!
Руку дружби протягну.
З другом сварку не почну.
Будемо всі дружно жити.
Рідний дім наш звеселяти!
Обговорення правил групи
Мета: спрямувати увагу учасників на дотримання правил роботи тренінгової групи.
Вихователь. Для того щоб наше заняття пройшло організовано та продуктивно, нам необхідно дотримуватися певних правил спілкування.
·         Добровільна участь у виконанні вправ і завдань.
·         Говорити лише про себе, свої переживання.
·         Не критикувати, бути позитивним.
·         Один говорить, усі слухають.
·         Обговорювати дію, а не особу.
Отже, з правилами групи ви ознайомились. Якщо хтось із ними не згоден, можна запропонувати свої правила.
Вправа «Чарівна свічка»
Мета: дати учасникам можливість краще познайомитися, проявити індивідуальність та створити теплий психологічний мікроклімат, що сприяє вільному, ефективному спілкуванню учасників заняття.
Вихователь. Перед вами на столі стоїть чарівна свічка. Учасники заняття, тримаючи по черзі свічку, називають своє ім’я та коротко розповідають про себе, відповідаючи на запитання: «Який я?». Свічку передаємо  доти, доки всі учасники не розкажуть про себе.
Запитання: що було приємніше: говорити чи слухати розповіді?
Очікування «Дерево пізнання»
Мета: виявити проблеми й труднощі, які трапляються в сімейному вихованні дитини; з’ясувати очікування та сподівання учасників від заняття (розуміння, спілкування, знань).
Вихователь. Шановні батьки! Кожен із вас прийшов на заняття зі своїми сподіваннями. Будь ласка, відшукайте на столах листочки з дерева. На них запишіть свої очікування.
Пропоную вам озвучити ваші сподівання та наклеїти на дерево пізнання листочки.
Асоціативний кущ «Світ дитинства»
Мета: розвивати творчість, креативність у батьків; зняти емоційну напруженість; використати гру в родинному вихованні для стабілізації батьківсько – дитячих відносин.
Давайте пригадаємо приємні миті дитинства. Дитинство – це щасливий (сумний, дуже щасливий тощо) час вашого життя. Хай кожен назве слово, яке асоціюється зі словом дитинство. Але спочатку ми з вами промедитуємо під заспокійливу музику. Учасники «прокручують» його у своїй уяві.
Занурення. Сядьте зручніше, ноги поставте так, щоб вони відчували опору, заплющить очі, прислухайтесь до свого дихання: воно рівне й спокійне. Відчуйте важкість у руках, у ногах. Уявіть, що ви переноситеся в своє дитинство. Теплий весняний день, вам 5,6 років…Уявіть себе в тому віці, в якому ви найкраще себе пам’ятаєте. Ви йдете вулицею – подивіться, у що ви вдягнуті. Вам весело, поруч з вами близька людина – подивіться, хто це. Ви берете її за руку і відчуваєте її теплоту і надійність. Потім ви відпускаєте цю руку й біжите весело вперед, але недалеко, чекаєте на свою близьку людину і знову берете її за руку. Раптом ви чуєте сміх, піднімаєте голову і бачите, що тримаєте за руку чужу людину. Ви повертаєтеся й бачите, що ваша близька людина стоїть позаду та всміхається. Ви біжите до неї, і знову разом ідете далі, сміючись із того, що сталося. А тепер поверніться назад, у цю кімнату, і, коли ви будете готові, розплющить очі.
Висновок. Переважно це радісні слова. Чи таке дитинство у ваших дітей?  (Відкритий мікрофон. Батьки висловлюють свої думки через мікрофон).
Інформаційне повідомлення «Чинники, які впливають на розвиток дитини»
Вихователь. Найважливіший скарб людини – це здоров’я. Нині не викликає сумніву той факт, що всі діти вимагають певної психологічної  підтримки, оскільки перебувають під впливом низки несприятливих чинників.
Чим відрізняється психічне здоров’я від психологічного?
Психічне здоров’я – це стан благополуччя, при якому людина може реалізувати свій власний потенціал, справлятися зі звичайними життєвими стресами, продуктивно й плідно працювати.
Психологічне здоров’я стосується особи та є сукупністю психічних властивостей людини, які постійно розвиваються. Ці властивості допомагають особі знайти свій шлях , який дасть змогу їх виконати певну життєву мету, а також гармонізують потреби окремої особи й суспільства загалом. Проблеми психологічного характеру піддаються корегуванню набагато легше, ніж психічного.
Нервові, нестабільні батьки – нервова й нестабільна дитина.
Ускладнюються сімейні відносини, а страждають від цього насамперед діти. Ці відносини відображаються в напружених взаєминах між дітьми.
Експерти Всесвітньої організації  охорони здоров’я довели, що порушення психічного здоров’я набагато частіше відбувається в дітей, які страждають від недостатнього спілкування з дорослими та їхнього ворожого ставлення, ростуть в умовах сімейних суперечок.
Навіть вік характеризується тісною емоційною прихильністю дитини до батьків, причому у вигляді потреби в любові, повазі, визнанні.
Рухлива гра «Австралійський дощ»
Учасники стають у коло.
Вихователь. Шановні учасники! Чи знаєте ви, що таку австралійський дощ? Якщо ми будемо уважними, то почуємо, якій він. Я показуватиму рухи, а ви повторюватиме їх:
·         В Австралії піднявся вітер (терти долоні).
·         Починає накрапати дощ (клацання пальцями).
·         Дощ посилюється (почергове плескання по грудях).
·         Починається справжня злива (плескання по ногах).
·         А ось гроза, справжня буря (тупотіння ногами).
·         Але що це? Буря почала вщухати (плескання по ногах).
·         Злива перетворюється на дощ (плескання долонями по грудях).
·         Рідкі каплі падають на землю (клацання пальцями).
·         Вщухає вітер (терти долоні).
·         З’являється сонечко (руки догори).
Вправа «Поява дитини в сім’ї та її психічний розвиток» (додаток 1)
Мета: розглядати моделі розвитку дітей залежно від того, коли дитина народилася (першою, другою чи третьою).
Вихователь. Шановні учасники! Пропоную вам об’єднатися в такі групи: «старші», «середні», «молодші» та «єдині» діти.
Завдання для кожної групи – передати відчуття дитини кожної групи.
Вихователь. Дійсно, діти – це стримувальний чинник. Тому під час виховання дитини батькам необхідно стежити за своєю поведінкою, адже саме їхня поведінка є прикладом для дітей.
Експеримент «Склянка води»
Склянка води – це дитина (чиста, прозора, наївна).
Сіль – пекучі, образливі слова.
Перець – пекучі образливі слова.
Грудка землі – жорстокі слова.
Усе добре змішуємо – отримуємо – стан дитини. Скільки мене часу, доки все осяде, забудеться? А варто легенько збовтати і все підніметься на поверхню та спричинить нові стреси та неврози у дитини.
Вправа «Образ щасливої дитини»
Мета: створити модель емоційно – благополучної дитини; поглибити знання про роль батьківського спілкування у вихованні дітей.
(Учасники створюють колаж «Образ щасливої дитини» із поданого матеріалу, потім презентують роботи.)
Вихователь. Учасники повинні намалювати малюнки, які демонструють риси характеру, стиль спілкування й поведінку батьків щодо дитини.
(Відповіді порівнюються, доповнюються.)
Висновок. Завдяки цій вправі ми з’ясували, що дитина в щасливій родині впевнена в собі, цілеспрямована, високодуховна, має позитивну емоційну стабільність, проявляє повагу до себе.
Рухлива гра «Малюємо цифрами»
Мета: зняти напруження через рухову активність.
Вихователь. Пропоную вам намалювати в повітрі цифри різними частинами свого тіла: 1 – носом; 2 – правим плечем; 3 – лівим плечем; 4 – правою ногою; 5 – лівою ногою; 6 – ліктем правої руки; 7 – ліктем лівої руки; 8 – правою ногою; 9 – лівою ногою.
Гра «Чарівна скринька»
Мета: підвищити настрій учасникам заняття, оптимізувати відносини між батьками й дітьми.
Вихователь. Шановні учасники! У Європі є така традиція – подавати тістечка з найкращими побажаннями. Пропоную кожному дістати зі скриньки по одній записці, яка підкаже, що вас чекає найближчим часом.
Побажання
·         Вам сьогодні обов’язково пощастить!
·         Життя готує для вас дивовижний сюрприз!
·         Усе складається для вас якнайкраще!
·         Настав час зробити те, що ви постійно відкладаєте!
·         Сьогодні ваш день! Удачі вам!
·         Сьогодні фортуна усміхається вам!
·         Ви готові зробити серйозний крок у своєму житті!
·         Пам’ятайте: ви народилися, щоб бути щасливими!
·         Сьогодні чекайте прибутку!
·         Любіть себе такими, якими виє, адже ви чарівні!
·         Пам’ятайте, що ви кохані!
·         Зробіть собі подарунок, ви його заслуговуєте!
·         Вищі сили оберігають вас, будьте сміливішими!
·         Усе, що вам потрібно, легко приходить до вас!
·         Усі ваші бажання здійсняться, повірте!
·         Сьогодні з вами спокій і радість!
·         Сьогодні ваш щасливий день!
Висновок. Сподіваюсь, що вам було приємно отримати такі диво – папірці. Бажано таких папірців – побажань виготовити для себе якнайбільше та діставати їх по одному кожного ранку. Ці побажання чарівним чином впливають на настрій як дорослих, та і дітей, підбадьорюють їх, надають упевненості.
Підведення підсумків тренінгу
Мета: отримати від кожного учасника коротку інформацію про враження від проведеного тренінгового заняття.
Хід проведення: вихователь звертається до учасників:
·         Що було для вас важливим на тренінгу?
·         Чому ви навчилися?
·         Що вам сподобалося?
·         Чи отримали ви нові знання на занятті і як ви будете використовувати їх в особистому житті?
·         Чи справдилися ваші очікування?
Наше сьогоднішнє заняття було організовано для тих, хто любить дітей, любить їх не здалека, не милується ними, як живою цікавою іграшкою, а любить справжньою любов’ю. Це заняття для люблячих батьків, що віддають серце й душу вихованню дітей. Сподіваюсь, що й надалі ми разом пліч – о – пліч будемо співпрацювати, виконуючи тривалу й складну справу назва якої – «виховання».
Пісня «Бережить своїх дітей» (відео).
Процедура прощання
Мета: емоційне завершення тренінгу.
Вихователь. Шановні учасники! Прошу стати в коло, візьміться за руки і промовте: «Хай сьогодні нам щастить, хай нам завтра пощастить, хай усім завжди щастить!» Поаплодуйте один одному і самим собі.
Додаток 1
ПОЯВА ДИТИНИ В СІМ’Ї ТА ПСИХІЧНИЙ РОЗВИТОК
Старшій дитині в сім’ї властиві відповідальність, сумлінність, прагнення до досягнень, честолюбство. Вона часто бере на себе частину батьківських функцій, піклуючись про молодших дітей у сім’ї. Вона може почувати себе відповідальною за сімейний добробут, продовження сімейних традицій, часто стає лідером. Народження наступної дитини призводить до позбавлення її виняткової позиції у володінні любов’ю і турботою матері й часто супроводжується ревнощами до появи суперника. Якщо старшій дитині до цього моменту не виповнилось 5 – 6 років, то поява брата або сестрички може викликати сильний стрес. Батьки переключили увагу на малюка, старша дитина втратила владу над ними. Але вона ще мала, щоб зрозуміти, що сталося, її відчуття можна сформулювати приблизно так: «Моє місце зайняв хтось інший». Така реакція сильніша, якщо діти одностатеві.
Молодшій дитині в сім’ї властиві безтурботність, оптимізм, готовність приймати чуже заступництво. Для членів своєї сім’ї вона може так і залишитися назавжди дитиною. До її досягнень батьки зазвичай ставляться менш вимогливою У відносинах із людьми виявляє ворожість, конфліктність, вона більше зорієнтована на себе, ніж на інших. Молодші завжди стають улюбленцями, тому, на відміну від старших, емоційно стабільніші, товариські. Зазвичай на них покладають менше обов’язків, але стереотипи поведінки закладаються вже в цей період. Буває, що за ними назавжди закріплюється прізвисько «малюк». Безумовно, це не може не вплинути на розвиток особистості дитини.
Середня дитина може мати характеристики як молодшої, так і старшої або їх комбінації. Часто вимушена боротися за те, щоб бути поміченою й отримати своє місце в сім’ї.
Єдина дитина є водночас найстаршою і наймолодшою дитиною в сім’ї. Більше за інших єдина дитина наслідує одного з батьків (тієї ж статі). Єдині діти часто мають прихильність до батьків протягом усього життя. Проте, знаходячись під постійною опікою батьків, у дитини може сформуватися безпорадність.

Існують два типи єдиних дітей: «рано став дорослим» і «синок матусі». Другий варіант особливо поширений у сім’ях, де були проблеми з вагітністю (пізні пологи тощо). Виховна позиція теж відіграє важливу роль у психологічному здоров’ї дитини.

Інтегроване заняття: "Цікавий космос"
Мета: формувати елементарний природоцільний світогляд, узагальнити й систематизувати елементарні знання дітей про Космос, закріпити назви деяких сузір’їв і уявлення дітей про їх будову, місцезнаходження на зоряному небі; вдосконалювати вміння диференціювати геометричні фігури, уточнити математичні уявлення, збагатити словниковий запас;
здійснювати корекцію окорухових функцій, зорового та слухового сприймання, змістовної сторони розумової діяльності, корегувати вміння слухати і сприймати інструкцію;
розвивати увагу, пам’ять, мислення, фантазію та творчу уяву, зв’язне мовлення, дрібні м’язи рук, сприяти розвитку самостійності суджень в дітей, вмінню доцільно й точно висловлювати власні думки;
виховувати інтерес та бажання пізнавати навколишній світ та таємничість природи Космосу; допитливість, навички культури спілкування.
Обладнання: презентація «Сузір’я», карта зоряного неба, телескоп, скринька з геометричними фігурами, повітряні кульки, модель сонячної системи (з пластиліну), обладнання для проведення дослідів, кульки з фольгою, відеречка, лабіринти, вершки, ватні палички.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
І. Вступна частина.
1. Організаційний етап.
- Доброго дня діти! Я сьогодні така щаслива! Щаслива, що ви посміхаєтеся, красиві, здорові, прийшли до дитячого садка в гарному настрої. А ще тому, що до нас завітали гості. А це так добре! І своїм щастям хочу поділитися з вами і гостями. То ж давайте привітаємо наших гостей – і в них і в нас буде тепло і радісно на душі. (Діти вітаються).
2. Нервово-психологічна підготовка.
-  Давайте станемо в коло, закриємо оченята і згадаємо, які ваші улюблені кольори? Проведемо гімнастику для оченят. Я буду називати колір, а ви оченятами шукайте повітряну кульку з цим кольором. Знайдіть кульку, яка нагадує колір неба, яскравого сонця, блискучого снігу, молодої травички, смачного апельсину, спілої малини. Молодці!
ІІ. Основна частина.
1.     Актуалізація наявних знань.
 - Космос здається таким неосяжним, загадковим і цікавим. Діти, хто мені підкаже, як називається предмет, через який можна побачити зорі? (Демонстрація телескопа). Телескоп - прилад, призначений для спостереження небесних світил. Зірки на небі виглядають такими ж точками, проте вони більш яскраві. За зірками необхідно уважно спостерігати, вдивлятися.
На нашому занятті ми познайомимося з сузір’ями під якими ви народилися. Ми будемо подорожувати по зоряному небі від сузір’я до сузір’я, і все чекати­мемо чогось нового, цікавого і незвичайного. І воно обов'язково буде!
Юні астрономи отримають масу задоволення після спостереження за нічним небом, рухом небесних тіл. Цей процес схожий на щось містичне і загадкове. Пояснення педагога.
- З давніх-давен люди задивлялися на небо. Їх цікавило все: сонце, зорі. По небу вони визначали погоду – на день, на рік. Ми і донині любимо дивитися на небо. Як ви гадаєте, чому маленькі діти часто падають? (Відповіді дітей). А можливо і тому, що вони також люблять дивитися на небо - то на пташку, то на кольорового метелика. Дорослі люди теж часто звертають очі до неба, особливо вночі: милуються зорями…. Але люди істоти цікаві, їм завжди хотілося взнати щось нове, побачити щось більше. Саме тому, вони придумали телескоп, за допомогою якого вони зможуть бачити зірки.  Телескоп складається з трубки і скельця, які наближають і збільшують предмет на який дивимося. Давайте разом подивимося на небо. Чи побачимо ми там зорі? Але подивіться, тільки на перший погляд зірки розташовані по небу хаотично, а насправді вони зібрані в сузір’я.
2.     Інтелектуальні ігри.
- Давайте подивимося в телескоп. Першим на нашому небосхилі з’являється сузір’я Близнюків. (Демонстрація сузір’я).
Хто в нашій групі народився під цим сузір’ям? Це Валерія. Розкажи, будь ласка, про себе. (Я народилася в травні, тому моє сузір’я - Близнюки. Я буваю весела, сумна. Я люблю все нове та цікаве. В мене є багато друзів. А всім дітям хочу запропонувати пограти в гру, яка так і називається «Близнюки». Всі думають, що близнюки дуже схожі, але я пропоную знайти відмінності.
(Діти розглядають макет Сонячної системи, закріплюють назви планет, порівнюють планети за розміром, кольором та формою).
- Наступне сузір’я Водолій. (Демонстрація сузір’я).
Під цим сузір’ям народилася Каріна. Розкажи, будь ласка, про себе. Я спокійна, ніжна, розумна і щедра. А ще я дуже люблю казки.  
- Я вам пропоную  пограти в гру «Відгадай казку». У мене є «чарівна» скринька. Ось вона! Ця скринька незвичайна, вона з казками! Діти, у цій скриньці знаходяться зашифровані казки з геометричними фігурами. Кожна картинка – це певний образ, асоціація з якимось казковим персонажем. Діти, уважно роздивіться, подумайте та відгадайте казку. Починаємо!
 - Наступне сузір’я Скорпіон. (Демонстрація сузір’я).  
- Під цим сузір’ям в нашій групі  народилося двоє дітей – Міша та Настя. Розкажіть, будь ласка, про себе. Я розумний, кмітливий, вмію грати в шахи. Я весела, люблю мріяти і фантазувати, маю багату уяву. Мені подобається майструвати своїми руками.
- Сьогодні ми проведемо цікаві досліди. Перший дослід – це надування повітряної кульки. Для цього нам потрібно пластикова пляшка, повітряна кулька, оцет та сода. В повітряну кульку насипемо трішки соди, а у пляшку налляємо трішки оцту. Потім ми «одягаємо» повітряну кульку на горлечко пляшки і пересипаємо соду в оцет. Як ми бачимо, відбувається хімічна реакція – і кулька починає надуватися. Як цікаво!
Другий дослід – це лава. Зараз ми спробуємо зробити з вами виверження лави з гори. Для цього експерименту нам знадобиться глибока прозора ємність. В неї ми покладемо муляж гори, іграшкових динозаврів та пальми. Далі цікавіше – у гору потрібно засипати соду, рідке мило, перекись водню, барвник, а в кінці оцет. Запам’ятайте, такі досліди можна проводити лише в присутності дорослих, адже вони можуть бути небезпечні для життя та здоров’я.
- Наступне сузір’я Риби. (Демонстрація сузір’я).
- Під цим сузір’ям народилася Еліна. Розкажи, будь ласка, про себе. Я весела та життєрадісна. Люблю подорожувати. Я дуже рухлива, тому люблю гратися. Тому пропоную не сидіти на місці і погратися.
- Давайте пограємо в цікаву рухливу гру «Збери метеорити на місяці».
Інструкція: потрібно поділитися на дві команди і швидко зібрати метеорити на місяці та звільнити зірку від сміття.
- На нашому небосхилі з’являється сузір’я Овна. (Демонстрація сузір’я).
Хто ж народився під цим знаком? Це – Ілля. Овен – найперший знак зодіаку. Я люблю бути попереду і перемагати. Мені подобаються нові ідеї. Я  з легкістю долаю труднощі. Зараз я вам пропоную зіграти в вікторину «Подорож по Чумацькому Шляху».
Запитання до вікторини:
-         Як називається планета, на якій ми живемо? (Земля)
-         Через який прилад можна побачити зірки та планети?  (Телескоп)
-         Як називається костюм космонавта? (Скафандр)
-         Назвіть частини доби. (Ранок, день, вечір, ніч)
-         У якого небесного тіла є хвіст? (Комета)
-         Як називається людина, яка летить у космос? (Космонавт)
-         Навколо якої зірки крутяться планети? (Сонце)
-         Назвіть транспорт, що літає в космос. (Ракета)
-         Яке світило видно на нічному небі? (Місяць)
-         Навколо якої планети є кільця? (Сатурн)
-         Яку планету називають червоною? (Марс)
-         Скільки планет обертається навколо сонця? (8)
-         Як називається місце з якого запускають ракети? (Космодром)
-         Як ви думаєте, хто перший полетів у космос? (Мавпи, щурі, а пізніше собаки)
-         На вашу думку, що їдять космонавти у космосі? (Їжу з тюбиків)
-         Наступне сузір’я, яке ми бачимо на зоряному небі – Стрілець. (Демонстрація сузір’я).
- Під цим сузір’ям народилася Злата. Я спокійна, сором’язлива дівчинка. Дуже люблю малювати, ліпити, вигадувати.
- А пограємо ми в не менш захопливу гру, яка називається «Лабіринти».
- Наступне сузір’я Діви. (Демонстрація сузір’я).
Ілона, розкажи, будь ласка, про себе. Я трішки вперта. Люблю самостійно виконувати завдання. А ще мені подобаються гарні речі, картини, малюнки.
- Сьогодні ми з вами будемо малювати нетрадиційним способом – на вершках. Перед вами лежать тарілочки з вершками. Зараз я до вершків добавлю по краплі зеленого, жовтого, червоного та синього барвника та трішки рідкого мила. Вам потрібно ватними паличками намалювати власну картину. Давайте намалюємо нові та невідомі планети. 
ІІІ. Заключна частина.
1.     Підсумок заняття.
- На цьому наше заняття закінчується. Чи сподобалося вам мандрувати по зоряному небу? Ви сьогодні всі старалися, гарно відповідали. На кінець заняття Вам бажаю завжди безхмарного сонячного неба, кожному з вас зоряного успіху і щоб всі завдання поставлені перед вами ви долали так само легко як сьогодні.




Немає коментарів:

Дописати коментар