Конспект заняття з ознайомлення з довкіллям.
Тема: Все
починається з добра.
Мета:
корекційна: корегувати
зорові та слухові функції; зороокову координацію; фіксацію погляду; залишковий
зір;
розвивальна: розвивати
правильний темп мовлення і увагу; мовне дихання; зв’язне мовлення; мислення дітей, пам’ять;
навчальна: продовжити формувати життєву
компетентність дітей у питаннях моральності; знайомити
дітей з творами В.Сухомлинського; ознайомити дітей зі словами, які означають риси
характеру (добрий, злий, жадний, лагідний); вчити продуктивно взаємодіяти в різних видах діяльності, вирішувати проблемні ситуації;
продовжити формувати навики ігрового спілкування, не
ображаючи інтереси інших дітей;
виховна: виховувати впевненість
у собі, доброзичливість, бажання
робити добрі справи.
Обладнання: наочність
картина Зайця та Їжака, текст казки В. Сухомлинського
«Як Їжачиха приголубила своїх малят», маска
– наголовник Жука, Солов’я, картинка сумного їжака, конверт,
свічка, склянка, мікрофон, картинки сонечка та хмаринки, «посмішки»
різного кольору на паличках, тиха
музика.
Хід заняття:
І. Вступна частина.
1. Організаційний момент.
2. Нервово-психологічна підготовка до заняття.
а) вправи з метою корекції зору.
ІІ. Основна частина.
1. Ігрова
мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
Діти
стають у коло.
Вправа « Доброго ранку»
Придумано кимось все
легко і просто.
При зустрічі промовити: «Доброго
ранку!»
Доброго ранку – сонцю і
птахам!
Доброго ранку – мамі і тату!
Доброго ранку – всім
усміхненим людям!
І тоді кожному стане добре і весело.
І добро буде сяяти з
ранку до вечора!
- Діточки, що ми щойно
побажали один одному?
- А хто, мені скаже,що таке «доброта»?
- Яких людей ми називаємо добрими?
- А які добрі слова ви знаєте?
2. Дидактична вправа «Посмішку перевадай - і добре слова ти другу називай»
- Діти, погляньте, на
столі посмішки різного кольору, виберіть
собі таку посмішку, яка відповідає вашому настрою.
- Чому ви
обрали саме таку посмішку?
- Насправді, добра, відкрита посмішка, завжди привертає
серця людей! Візьміться за руки, відчуйте тепло ваших долоньок, а
тепер посміхніться одне одному та скажіть добрі та лагідні слова, тому що
посмішка – це початок дружби!
- Діти, а чи потрібна
нам доброта? А що
потрібно робити, щоб бути добрими? Яка
вона доброта?
- Сьогодні ми поговоримо про доброту
і дізнаємось, яка вона, де живе і в чому
проявляється!
3. Дослідницька діяльність « Яка
доброта на дотик?»
На столі стоїть свічка, біля
неї прозора скляна ваза.
- Мої любі, скажіть, а яка
доброта на дотик? Ось погляньте, я принесла вам
свічечку.
- Що ви відчуваєте, коли дивитеся на
вогонь свічки?
- Діти, а зараз уявимо, що
свічка – це людина. Погляньте, яка вона?
- А зараз піднесіть свої
рученята до свічки, тільки дуже обережно. Що ви відчуваєте
коли підносите руки до свічки? Чи
приємно Вам дивитись на цю свічечку?
- Ось так і добра людина,
випромінює красу і тепло, ніжність та добро… І на таку людину
приємно не лише дивитись, а й біля неї можна зігрітись. Тому
що, вона дарує всім добро і тепло своєї душі!
- А тепер я накрила свічку склянкою.
Погляньте на свічку, щось змінилось? (ні,вона
теж горить і на неї приємно дивитись)
- А тепер доторкніться до свічки.
Що відчули ваші ручки? Як ви думаєте, яку людину
символізує ця свічка?(відповіді дітей)
- Отже, накрита
свічка – холодна, це людина, на яку приємно дивитись, але вона
дбає лише про себе і не робить добра іншим, тому біля
неї холодно!
(Допомогти дітям зробити
висновок, що добра людина тепла, а сердита людина – холодна,
тому що добро не живе в її серці, тому і не
гріє)
4. Сюрпризний момент.
– Діти , погляньте,що лежить біля наших дверей? (біля
дверей лежить лист)
– Як він сюди потрапив? Давайте скоріш
його відкриємо і побачимо що там є!
Діти разом з вихователем
відкривають лист. А там картинка сумного Їжачка.
– Діти , подивіться на цю картинку, що ви
можете сказати?
– А чому Їжачок сумний? А
хто його міг образити?
– А ось на іншій стороні картинки є казочка, яку
написав видатний педагог, письменник Василь Сухомлинський, прочитавши її,
можливо, ми взнаємо хто образив Їжачка…
– Але перш ніж ми її послухаємо, нам
потрібно зробити завдання, яке приготував вам Їжачок.
5. Дидактична гра «В якому вчинку живе
добро?»
- Дітки, у вас в руках є
картинка Сонечко і Хмаринка. Що означає «сонечко»? А що
«хмаринка»?
- А зараз пограємо в гру, якщо
я називаю «поганий вчинок», ви піднімаєте картку з хмаринкою, якщо
«добрий» – із сонечком.
·
Допомагати другові в біді.
·
Провідати хворого друга.
·
Когось образити.
·
Захистити слабкого.
·
Ділитись, тим що маєш.
·
Когось обманути.
·
Кричати на маму.
·
Вдарити тваринку.
·
Не слухатись старших.
·
Вихвалятись перед кимось.
·
Радіти з чужої біди.
·
Співчувати, якщо з кимось
трапилась біда.
·
Дражнитись.
·
Ображатись на зауваження вихователя..
·
Пробачати та просити пробачення,
якщо когось образив.
·
Поважати інших.
- Молодці, мої малята, ви дуже
гарно справились із завданням. А тепер сідайте гарненько
і слухайте казку…
Як
Їжачиха приголубила своїх діток.
У Їжачихи було двоє їжаченят – кругленькі, мов клубочки, з маленькими
голочками.
Одного разу покотилися клубочки – їжаченята поживи шукати.
Котяться садом, котяться городом. Побачили Зайчика. Їсть Зайчик солодку
морквинку.
Їжачкам теж захотілось морквинки покуштувати.
Тільки висунули маленькі голівки, а Зайчик як закричить: – Геть звідси! Ви
гидкі, колючі!
Прикотилися їжаченята до матусі, плачуть. – Чому ви плачете, діточки мої любі?
– запитує мати. – Зайчик каже, що ми гидкі, колючі.
А Їжачиха пригорнула маленьких діток, приголубила їх:
– Та хіба ж ви
колючі, діточки мої рідненькі, – промовила вона. Волоссячко у вас м’якесеньке,
як льон. Ви ж пухнасті, кругленькі, мов м’ячики.
6. Бесіда за прослуханою казкою.
- Вам, сподобалась ця історія?
- Про кого була розповідь? А хто
запам’ятав, хто написав ця красиву та повчальну казку?
- А от і у нас є Зайчик та
Їжачок.
7. Порівняльна характеристика.
- Який зайчик? А який Їжачок?
- Діти, я вам відкрию маленьку таємницю: НЕ
ЗАВЖДИ ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД ВІДКРИВАЄ ХАРАКТЕР ЛЮДИНИ! Так
як у нашій казочці Їжачок колючий, але
який же він добрий та чуйний, а Зайчик, хоч і м’якенький, але виявився
неприємний та злий.
– А що ж відбулось у лісі з
маленькими їжачками та зайчиком?
– Якби ви вчинили в такій ситуації?
Ось у мене є 1 морквина, як ми можемо
її поділити на всіх? (Відповіді дітей)
– До кого покотились ображені їжачата?
Якими лагідними словами мама Їжачиха називала своїх діток?
– А давайте і ми з вами зараз
перетворимося на маленьких їжачків і трішки розімнемось.
8. Фізкультхвилинка.
– Малята, а які ще твори
Василя Сухомлинського про доброту та чуйність ви
знаєте? (Відповіді дітей)
9. Вправа мікрофон «Закінчи речення»
- Діти, ось у мене є
такий мікрофон, зараз я пропоную вам
пограти в гру. Я задаю питання, а ви відповідаєте
у мікрофон.
·
Як можна допомогти дуже старим людям?
·
Як лагідні слова ви знаєте?
·
Для чого бути добрим?
·
Чи потрібно допомагати бідним?
·
Чи потрібно товаришувати з неохайною
дівчинкою?
·
Як можна допомогти безпритульним, голодним
цуценяткам?
ІІІ. Заключна частина.
1. Підведення підсумків заняття.
2. Організаційне завершення заняття. Прибирання робочого місця.
Конспект ознайомлення з довкілля.
Ознайомлення з довкіллям.
Конспект ознайомлення з довкілля.
Ознайомлення з довкіллям.
Тема: Посієш вчасно – вродить рясно.
Мета:
корекційна: корегувати периферичний зір, перцептивну активність,
зорові та слухові функції, зороокову координацію, фіксацію зору; плавний рух
очних яблук; пізнавальний інтерес до праці дорослих; вміння класифікувати групи
предметів – насіння квітів, городини, знаряддя праці для саду, городу, клумби;
розвивальна: розвивати зорову та слухову пам’ять; цілісне сприймання;
зв’язне мовлення; спостережливість; творчу уяву; сприяти розвитку фонематичного
слуху;
навчальна: поширювати знання дітей про роботу дорослих навесні; закріплювати уявлення
про весняні зміни в природі та весняні роботи;
виховна: виховувати повагу до людей різних професій, бажання брати посильну участь
у праці; дбайливе ставлення до її результатів.
Обладнання:
Хід заняття: посилка із пакетиками насіння квітів та овочів; предметні
картки із зображенням овочів, фруктів, садових квітів; картки із зображенням
різних інструментів для роботи в саду, на городі, на клумбі.
І. Вступна частина.
1. Організаційний момент.
2. Нервово-психологічна
підготовка до заняття.
а) вправи з метою
корекції зору: «Таблиця».
б) артикуляційна
гімнастика: «Трубочка», «Гірка», «Чистимо зубки».
ІІ. Основна частина.
Вступна частина.
1. Психогімнастика «Ім’я
шепоче вітерець»
2. Дидактична гра «Ми
знаємо прикмети весни»
(Діти утворюють коло,
виставляють долоні до центра кола, а вихователь, ставши в центр, почергово
торкається їхніх долоньок і промовляє: «Ми знаємо прикмети весни». Дитина, на
якій закінчується фраза, називає весняну прикмету і сідає до столу)
- Чим займаються дорослі
навесні у садах? На квітниках? На городах?
- Навіщо вони поспішають
усе це робити навесні?
- Послухайте вірш
«Сонячно» Н. Забіли.
- Чи добра погода?-
Спитала Маринка.
- На синьому
небі
Нема ні хмаринки.
Всміхається сонце –
Усе зацвіло,
І ллється у вікна
Весняне тепло.
А люди веселі
Спішать працювати:
Копати городи,
Поля засівати,
Щоб сили набирались
Зернинки малі
У сонцем зігрітій
Вологій землі.
3. Розповідь вихователя
про працю дорослих навесні.
- У людей навесні дуже
багато роботи, тому ніколи відпочивати. У народі кажуть: «Що посієш – те й
пожнеш», «Посієш вчасно – вродить рясно», «Весняний день рік годує». От люди і
працюють: пророщують насіння, готують ґрунт до посіву, сіють хліб. На городах, де
маленькі грядки, люди працюють лопатами, граблями, сапами, на великих полях –
трактори, сіялки.
4. Ігрова мотивація
навчальної та пізнавальної діяльності.
- Сьогодні листоноша
приніс нам посилку від нашої весни-красуні. Що в ній? Так, це пакетики з різним
насінням. Мабуть, весна хоче, щоб і ми взяли участь у весняних роботах. Недарма
в народі кажуть: «Настав травень, про землю дбай!».
- Давайте пригадаємо, як
називають професію людини, яка працює: на городі? в саду? на квітнику?
5. Фізкультхвилинка.
6. Дидактична гра «Що де
росте?»
(Вихователь пропонує
дітям розглянути картки із зображенням фруктів, овочів, квітів. Їм необхідно
розділити картки на три групи: що росте на городі, в саду і на клумбі)
- Молодці, а тепер
розгляньмо пакетики з насінням. Розсортуємо їх. Поміркуйте, на які групи їх
можна поділити? Ті пакетики, де зображені квіти, містять насіння садових квітів
для квітника. Ті пакети, де зображені овочі, містять насіння для овочів городу.
Сому немає насіння для саду?
- Дерева в саду
виростають із саджанців, що можна вирощувати із насіння фруктів, але у
спеціальних приміщеннях – теплицях, оранжереях. Зазвичай люди саджають тоненькі
стебельця майбутніх дерев, доглядають за ними, турбуються, аж доки не
виростають великі плодові фруктові дерева.
7. Дидактична гра «Кому
що потрібне?»
(Вихователь пропонує
розглянути картки із зображенням знарядь праці: лопата, граблі, сапка,
ножиці-секатор для обрізування дерев, щітка для вапнування дерев, відро,
поливальниця. Діти мають назвати предмет, хто й де його має використовувати)
- Ми сьогодні багато
говорили про роботу людей навесні. Ці роботи
виконують майже всі люди різних професій – ті, хто небайдужий до
довкілля, хто дбає про красу рідної землі, хто доглядає сади і городи.
- Що ми можемо сказати
про руки людей, які працюють на землі? Вони які? Ви звертали увагу на свої
руки?
- Як виглядає рука,
стиснута в кулачок? Руки людини – найвправніші майстри на світі. Стиснута в
кулак рука людини нагадує будиночок, у якому мешкають п’ять пальчиків. Вони
багато чого вміють робити, адже працьовиті та дружні. Шануймо і бережімо їх!
ІІІ. Заключна частина.
1. Підведення підсумків заняття.
2. Організаційне
завершення заняття.
Прибирання робочого
місця.
Немає коментарів:
Дописати коментар